Před pořízením myšky

Láska k myškám se může objevit z ničeho nic, kdy se projdete zverimexem a uvidíte v terárku, či akvárku, spát na hromadě malé tvorečky. Z náhlého popudu zaběhnete k prodavačce a během deseti minut už si nesete domů v krabičce jednu či více myšek.

CHYBA! PROČ?

Dorazíte domů, popadnete sklenici na zavařování okurek, na dno nasypete pár pilin, hoblovaček, v horším případě nic a pak přijde vrchol večera-hodíte tam myšku, kus jablka a nazdar. Když opominu určité nároky na prostředí atd, dá se tohle označit za týrání zvířat.

A to je ŠPATNĚ!

Co tedy dělat, aby to bylo správně?

Tak ještě jednou: procházíte se zverimexem, uvidíte myšky a hned se vám zalíběj. Dojdete za prodavačem a požádáte ho o nějakou levnou knižní publikaci o chovu myšek, abyste se na příchod nového kamaráda nejprve připravili.
A co v takové knížce můžete například zjistit?
 
1) Odhalíte, že myška je neskutečně aktivní a zvědavé zvířátko, které velice rádo leze, šplhá, skáče a poznává nepoznané, takže bez pořádného příbytku pro ni se neobejdete. Pokud jde o to, v čem myšku mít, je více možností:

    a) klec (cenově různé, záleží na materiálu a velikosti, od zhruba 400Kč)

    b) akvárium (možná má váš známý nějaké, které už nepoužívá, nebo je poškozené, ale záleží, jak moc. Pořizovací cena není nejnižší)

    c) terárium (Opět třeba nějaký váš známý má na vyhození, ale pečlivě posuďte jeho stav, pořizovací cena opět není nejnižší)

    d) vlastní improvizace (doufám, že si pro myšky koupíte i spešl GPSku, až je budete hledat po doměLaughing)
 
Každá z těchto možností skýtá určité výhody i nevýhody a záleží tedy jen na vašem uvážení.
Klec by měla mít rozkleč podle mého názoru maximálně 1cm, aby se jí myška neprotáhla. Jinak je u klece nevýhoda, že myšky z plastového dna snadno vyhazují podestýlku (mějte pochopení. Navzdory vaší vzorné péči jí tam ty hobliny stejně nedáte dle jejího vkusu =D )
 
Akvárium může sloužit jako parádní dekorace, ale je nutné ho svrchu zakrýt, ale současně nebránit přístupu vzduchu. (Odhoďte růžové brýle-je opravdu jedno, že máte akvárium vysoké až do nebes, ta myška z něj prostě pláchne!) Jo, ještě pozor-s akvárkem se celkem blbě manipuluje, pokud nemáte zrovna trénink od Sylvestera Stallona.
 
Terárium je celkem fajn-pokud dostatečně větrá a je dost velké. Opět preventivně doporučuju koupit permanentku do fitness-jistota je jistota.
 
K vlastní improvizaci napíšu jen toto-pokud jste kutil(ka) a uvědomujete si prostorové nároky zvířat, směle do toho. (Stejně GPSku doporučuju). Pokud jste však tele, navštivte zverimex, či e-shop a něco vhodného si raději kupte. Je možné, že si tím i zachráníéte vlastní zdraví.
 
Ještě podotknu, že pro dva jedince by šířka a délka ubikace měla být podle mého názoru alespoň 30x30 cm a i to se mi zdá málo. Myšky ve zverimexu natěsnané v malých akvárkách opravdu nemohou být spokojené!
Ubikaci je dobré vybavit například ruličkami od wc papíru, větvičkami stoupajícími do výšky a třeba i kolečkem na běhání. Jak jsem již psala, myšky jsou aktivní zvířata a tímto jim uděláte opravdu radost :-).
 
2) Poznáte, že pro samičku a samce se rozdíl chovu týká držení zvířat ve skupině. Chovat pohromadě dva samce je riziko, neboť ze dvou kluků se můžou stát rivalové, začnou se prát a v nejhorším dojde k usmrcení jednoho z nich a druhý posléze může zahynout následkem zranění.
Zato samičky je spíše vhodné chovat ve skupině po dvou a více (a tady pozor-čím více myšek, tím větší by měly mít prostor!).
 
3) Také zjistíte, jak poznat rozdíl mezi samcem a samicí (celkem potřebná znalost vzhledem k výše uvedenému.
 
4) Odhalíte, že myši opravdu nestačí jen suchej chleba a voda, ale také různá zelenina a ovoce (vše v rozumné míře, neboť myšky mohou ztloustnout a to je u nich stejný problém jako u lidí).
Dále je dobré nakouknout do zverimexu na různé směsi pro hlodavce (v dnešni době už jsou i tyto směsi rozdělené pro morčata, křečky, myši, králíky...) a zakoupit ji. Sama takovou směskou svá zvířátka krmím a jsem spokojená. K  tomu samozřejmě přidávám i výše zmíněné ovoce a zeleninu, nejčastěji salát, mrkev a jablka.
Dále myška MUSÍ mít stále i tvrdé usušené pečivo, ať už jde o rohlíky či chleba, neboť chroupáním si obrušuje hlodáky, které průběžně dorůstají. Jestliže přerostou, myška nemůže žrát a následky jsou jasné...
 
5) Odhalíte skutečnost, že myšky nemusí být jen hnědé, co vám ve sklepě užírají zásoby jídla a bílé s červenýma očkama, ale i strakaté, žluté, béžové, želvovinové, modré atd. Takováto zbarvení mají svůj specifický název, který se v ČR udává v angličtině.
 
6) Díky knížce, či internetu taky poznáte různé nemoci, které myšky mohou trápit (nebojte se, nebývají přenosné na člověka) a jak jim předcházet, případně léčit.
Za sebe navíc doporučuju, pokud ho ještě neznáte, zjistit si i veterináře, protože, světe div, vám může pomoci v případě onemocnění, či úrazu myšky. Případně, když není vyhnutí, zajistí myšce rychlý odchod do myšího ráje.

 

Toto jsou jedny ze základních informací, které je nutné znát, než si myšku donesete domů, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením. Je to jen výčet, co mě zatím napadl, informace budu postupně doplňovat. Ocením i vaše zkušenosti v komentářích.